;
+48 727 694 757
Zamów rozmowę

Planujesz rozbudowę domu o poddasze? Zgłoś się do nas!

Опубликовано: 15 czerwca, 2024 в 1:20 pm

Автор:

Категории: blog

Marzy Ci się projekt rozbudowy poddasza? Chcesz rozbudować dom i nadać mu zupełnie nowe funkcje użytkowe? Jeśli tak, to skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci stworzyć gotowy projekt, dzięki któremu wskazany przez Ciebie budynek zyska zupełnie nowy kształt oraz wymiar funkcjonalny.

Kim jesteśmy? Czym się zajmujemy?

Jesteśmy zespołem projektantów i architektów, którzy specjalizują się w sporządzaniu projektów rozbudowy budynków o poddasza użytkowe. Nasze usługi polegają na zaprojektowaniu kompleksowego poddasza w budynkach, w których mamy już do czynienia z wykonanym zadaszeniem. Zadania podejmowane przez nasz zespół dzielą się na kilka etapów:

  • dokonaniu oględzin i pomiarów istniejącego poddasza oraz systemu zadaszenia,
  • wykonaniu kompletnego projektu wraz z wizualizacją cyfrową,
  • uwzględnienie w projekcie oczekiwań klienta w zakresie organizacji i aranżacji poddasza.

Dobudowa poddasza – uwarunkowania techniczne i przepisy prawne

Jeśli chcesz, abyśmy stworzyli dla Ciebie kompleksowy projekt nadbudówki do domu z poddaszem od projektantów, to koniecznie pamiętaj o kilku istotnych kwestiach.

Adaptacja i dobudowa poddasza – czym się różnią?

Wielu inwestorów pyta, czym różni się adaptacja od dobudowy poddasza. Jeśli kąt nachylenia dachu jest wystarczająco duży, to dobudowa poddasza nie zawsze jest konieczna. Dysponujemy bowiem na tyle dużym wnętrzem, że z powodzeniem można je wykorzystać w roli poddasza użytkowego. Duży potencjał w zakresie rozbudowy mają domy z poddaszem do adaptacji. Ich konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby zlecenie dobudowy poddasza do domu mieszkalnego w biurze projektowym nie wiązało się z ingerencją w budynek.

Dobudowa poddasza – kiedy można ją przeprowadzić?

Dobudowa poddasza do już istniejącego budynku jest – technicznie – zawsze możliwa. Taką inwestycję można przeprowadzić w już skończonych budynkach parterowych i piętrowych, które zostały zwieńczone dachem płaskim, dwuspadowym, a nawet czterospadowym. Warto podkreślić, że najłatwiej wykonać przeprojektowanie domu tak, aby na strychu powstało poddasze mieszkalne, kiedy budynek jest zwieńczony stropodachem. W tym przypadku rozbudowa polega jedynie na rozbudowie ścian. W pozostałych przypadkach może być konieczne przebudowanie dachu.

Dobudowa poddasza a Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Przed podjęciem decyzji o dobudowie poddasza, warto zajrzeć do zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz tzw. decyzję o warunkach zabudowy. Dokumenty te określają, czy dany budynek może być podwyższony o nowe poddasze użytkowe. Pod uwagę należy wziąć m.in. maksymalną wysokość budynku oraz dopuszczalną liczbę kondygnacji. Może się okazać, że w ramach MPZP inwestor może na działce przystąpić wyłącznie do budowy nieruchomości parterowych bez poddasza użytkowego. W takiej sytuacji podjęcie prac nie jest możliwe.

Jak pozyskanie takich informacji wygląda w praktyce? Najlepiej skierować swe kroki do przypisanego terytorialnie Urzędu Miasta lub Gminy, a następnie uzyskać wypis oraz wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli okaże się, że dany obszar nie został objętym tymże Planem, koniecznie należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy planowany projekt nadbudowy poddasza użytkowego do domu parterowego w biurze architektonicznym nie będzie niezgodny z prawem.

Pozwolenie czy zgłoszenie – co jest konieczne do nadbudowy poddasza?

Jeśli budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, to dobudowę poddasza można zrealizować po zgłoszeniu, czyli – od strony prawnej – przekazaniu do Urzędu Miasta lub Gminy wniosku zgłoszenia nadbudowy budynku. Wraz z wnioskiem inwestor musi przekazać rysunek domu, opis techniczny budynku, a także oświadczenie o prawie do nieograniczonego dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz ekspertyzę techniczną. Brak odpowiedzi w ciągu 21 dni oznacza, że nasz dobry projektant od projektowania poddasza użytkowego może przystąpić do pracy.

Reasumując, w przypadku takich inwestycji, jak rozbudowa domu o poddasze – architekt może sporządzić kompleksowy projekt, który będzie zawierał wszystkie niezbędne wytyczne co do realizowanej inwestycji.

Всего комментариев: 0

Оставить комментарий

Ваш email не будет опубликован.

Вы можете использовать следующие HTML тэги: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>