;
+48 727 694 757
Zamów rozmowę

ŚRÓDZIEMNOMORSKI STYL W ARANŻACJI WNĘTRZ

ŚRÓDZIEMNOMORSKI STYL W ARANŻACJI WNĘTRZStyl śródziemnomorski jest teraz używany w projektowaniu mieszkania, domku, wiejskiego domu – i wszędzie wygląda atrakcyjnie ze względu na swoją naturalność, świeżość i funkcjonalność. Nadmiar luksusu, kunsztowne elementy dekoracyjne, ekstrawaganckie dodatki są niemożliwe w śródziemnomorskim wnętrzu. To proste, ale odpowiedni projekt w stylu śródziemnomorskim wywołuje niezwykle pozytywne emocje. Fani stylu charakteryzują go tak: „Wycieczka na lato”, „Wchodzisz do domu i znajdujesz się na wakacjach nad morzem”.

Funkcje w stylu śródziemnomorskim

Styl śródziemnomorski jest wyjątkowy, ponieważ pierwotnie nie był trendem w projektowaniu. Narodziła się naturalnie, utkana z prawdziwego życia mieszkańców krajów śródziemnomorskich: Włoch i Grecji, Turcji i Tunezji, Algierii i Maroka. Jego najbliższym „krewnym” jest kraj, ale istnieje znacząca różnica. Wyobraź sobie europejski dom wiejski – i posiadłość miejscowego właściciela ziemskiego. Rosyjska izba w niewielkim stopniu przypomina dwór, angielski dom wiejski do luksusowego lorda. A śródziemnomorskie wnętrze znajdziemy w domu włoskiego chłopa i toskańskiej willi! W obu przypadkach istnieją trzy inspirujące źródła lokalnego projektowania: ląd, morze, lokalna roślinność. Dyskretny, jasny, świeży wystrój w stylu śródziemnomorskim wykorzystuje naturalne kolory okolicy, w której znajduje się zakwaterowanie.

Styl obejmuje więcej niż jeden kierunek, ale włoski i grecki są uważane za najjaśniejsze i najbardziej wyraziste. To są dwa różne kolory. Grecki – biały, wszystkie odcienie niebieskiego, niebiesko-szarego, niebieskiego, szmaragdowej zieleni. Ale zimne odcienie nie zamieniają pokoju w zamrażarkę – wręcz przeciwnie, wygląda słonecznie i wesoło. W Grecji jest dużo słońca, a całe pomieszczenie jest zwykle zalane słońcem. I nie wygląda nudno z powodu czerwonych, bogatych różowych, białych i niebieskich „pasiastych” wstawek. W kierunku włoskim natomiast dominują ciepłe odcienie – brązowy, złoty, beżowy, wszystkie przejścia między nimi, pomarańczowy, żółty, oliwkowy. Akcenty tworzy się za pomocą cegieł, mozaik, ręcznie malowanych – zazwyczaj na ścianie, ale można ozdobić podłogę tą samą mozaiką. Poszukaj w Internecie zdjęć wnętrz toskańskich willi – to ucieleśnienie włoskiego trendu.

Wystrój mieszkania: cechy stylu

Mieszkanie w stylu śródziemnomorskim nie jest zbyt podobne do mieszkania w mieście: powinno stwarzać wrażenie, że za oknami jest wybrzeże Morza Śródziemnego lub ogród z gęstą roślinnością. Efekt ten osiąga się dzięki oświetleniu: ten styl nie lubi tradycyjnego wystroju okna w postaci zwykłych zasłon! Początkowo okna na ogół zamykano na żaluzje, a nie na tekstylia, a otwarte okiennice pozwalały, by światło zalewało całe pomieszczenie absolutnie bez przeszkód.

Nawet jeśli okna są stosunkowo małe, powinny wpuszczać jak najwięcej światła. Do dekoracji okien powszechne jest stosowanie rolet rzymskich, nowoczesnym trendem są rolety wykonane z drewna lub bambusa. Jeśli w mieszkaniu nie ma wystarczającej ilości światła dziennego, projektant musi pomyśleć o odpowiednim schemacie oświetlenia, możliwie dyskretnym, bez pretensjonalnych i zbyt widocznych elementów.

Projekt mieszkania, na życzenie właścicieli, odbywa się w języku greckim, włoskim, hiszpańskim lub innym – od tego zależy wybór kolorów i odcieni.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że śródziemnomorskie wnętrze mieszkania, niezależnie od ilości mebli, nigdy nie jest przeładowane i nie stwarza uczucia ciasnoty. Jest lekki i lekki. Sufity mogą obejść się bez wystroju, ale „nie przeszkadzają” masywne drewniane belki. Ale nadużywanie drewna w tym stylu to częsty błąd projektowy! To wciąż nie jest muzyka country, triumf drewnianych faktur jest tu niestosowny. Morze Śródziemne to kamień, ziemia, glina, a nie drewno. Nawet przy projektowaniu podłóg preferowane są płytki i gres porcelanowy niż deski. Ściany nie są pokryte tapetą i nie są pokryte panelami – ozdobione są bielonym tynkiem, fragmentami cegieł, mozaiką lub malowanymi akcentami.

Do dekoracji, ceramiki, elementów tematycznych w środowisku morskim, obrazów pejzażowych w drewnianych ramach, żywej roślinności (oczywiście nie „Dekambrysta” i kaktusa!).

Meble w stylu śródziemnomorskim

Mebel nie musi mieścić się w jednym kanonie stylistycznym – tak, po prostu nie istnieje! Odpowiednie jest każde naturalne, trwałe i niezawodne drewno, a absolutnie nie egzotyczne – odpowiednie będą sosna, świerk, dąb bagienny. Idealnie ręcznie. Główną cechą potrzebnych mebli jest prostota, brak zbędnych dekoracyjnych „chipów” i funkcjonalny element: nawet duża szafka czy komoda nie powinna „wpadać w oczy”. Ważna jest łatwość użytkowania.
Dwa wymagania stylistyczne stawiane meblom tapicerowanym – pożądana jest jasna tapicerka w naturalnych kolorach, a wysoce niepożądane są falbaniaste, ozdobne detale. Idealnie, jeśli meble będą wyglądały nieco „przysadziście”. W wersji włoskiej dozwolone są elementy kute.

ŚRÓDZIEMNOMORSKI STYL W ARANŻACJI WNĘTRZ

Projekt sypialni
Sypialnia w stylu śródziemnomorskim jest lakoniczna. Wygodne duże łóżko jest drewniane, w wersji włoskiej można mieć autorskie rzeźbienia, elementy kute. Szafki nocne, szafa, komoda w jasnych kolorach. Gładkie ściany w chłodnych greckich lub słonecznych włoskich odcieniach, jasne podłogi i sufity. Tekstylia w tym stylu są użytkowe – narzuty i poduszki wykonane z naturalnych materiałów (len, bawełna, wełna) bez nadmiernej ornamentyki – jeśli wzór jest jak najbardziej nieskomplikowany.

Ale obszar roboczy to mała i funkcjonalna wyspa. Nie trzeba go podkreślać, ale można go ozdobić płytkami, kolorystycznie i stylistycznie odpowiadającymi wybranemu kierunkowi: ciepłym lub zimnym tonom.

Ściany i sufit są lekkie. Na suficie możliwe są duże widoczne belki. Na podłodze pożądane są płytki nieszkliwione. Meble w jasnych, naturalnych tonacjach (bez bladego różu i kwaśnej zieleni!). Półki są otwarte. Wystrój – ceramika, fragmenty mozaik lub malowideł ściennych, tematyczne elementy marynistyczne (panel ścienny można złożyć z kamyków i muszli)

Salon w stylu śródziemnomorskim
Główne wrażenie, jakie robi salon w stylu śródziemnomorskim, to to, że jest przytulny i gościnny. Wymagana jest dominująca część wypoczynkowa – pożądane są sofy, fotele, stół, kominek. Kolorystyka i wystrój dobierane są w zależności od kierunku. Jasne akcenty można stworzyć za pomocą poduszek na sofę, dywaników i elementów dekoracyjnych. Oświetlenie jest albo naturalne, albo dobrze dobrane sztuczne, jasne, ale dyskretne. Jeśli potrzebujesz stworzyć zamkniętą, „osobistą” atmosferę, na ratunek przyjdą rolety rzymskie i rolety na okna.

Kuchnia śródziemnomorska
Aby od razu zrozumieć, czym jest kuchnia śródziemnomorska, pamiętaj o włoskich, greckich, hiszpańskich, a przynajmniej marokańskich rodzinach: są ogromne! Przy jednym stole gromadzą się wszystkie pokolenia rodziny – od dziadków po wnuki. Jadalnia dominuje! Kształt stołu zależy od Ciebie, prostokątny lub okrągły. Dobry będzie stół i krzesła (stołki) w surowym stylu rustykalnym, wykonane z naturalnego drewna.