Top 5 błędów do unikania przy indywidualnym projekcie domu
Realizacja indywidualnego projektu domu zawsze jest obarczona pewnymi pułapkami, które mogą zwiększyć koszty, a także wydłużyć czas budowy oraz pogorszyć funkcjonalność przestrzeni. Inwestor, który chce uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, powinien unikać błędów, które mogą doprowadzić do ww. sytuacji. O jakich zaniedbaniach mowa?
Brak wizji – podstawowy błąd inwestora
Załóżmy, że przygotowujemy projekt wnętrza naszego przyszłego domu. Na co zwrócimy uwagę? Przede wszystkim na układ pomieszczeń, a także ich złe usytuowanie względem stron świata. Jeśli zaprojektujemy łazienkę, która będzie zbyt oddalona od sypialni, zapomnimy o garderobie przy wejściu lub zaaranżujemy salon bądź taras po stronie północnej, to wymiar funkcjonalny gotowego projektu znacznie spada.
Dlatego już na etapie realizacji własnego projektu należy uwzględnić każdy detal, pamiętając o:
- wzięciu pod uwagę potrzeb wszystkich osób (w tym starszych i schorowanych),
- jak najlepszym wykorzystaniu atutów działki, takich jak dobre nasłonecznienie, cień oraz osłona przed wiatrem,
- wyobrażeniu sobie, jak dany budynek będzie funkcjonował w toku normalnej eksploatacji.
Niedoszacowanie budżetu, czyli problemy z terminową realizacją
Kolejnym “grzechem głównym” wielu inwestorów, jest niedoszacowanie budżetu. Brak pieniędzy oznacza zastój na budowie i przekłada się na konieczność szukania oszczędności wszędzie, gdzie to tylko możliwe.
Zwykle inwestorzy popełniają błędy przy planowaniu kosztów wykończenia, instalacji, a także materiałów. Nie zapominajmy, że wraz z upływem czasu koszty betonu oraz materiałów wykończeniowych i elewacyjnych mogą znacznie wzrosnąć. Problemem jest też koszt specjalistycznych rozwiązań technicznych, w tym elementów instalacji gazowej, elektrycznej i wodnej.
Jak uniknąć niedoszacowania kosztów? Sporządź szczegółowy kosztorys, uwzględniając zapas na nieprzewidziane wydatki. Musisz liczyć się z tym, że w rzeczywistości będą one o 10 – 20 procent wyższe od planowanych.
Brak przestrzeni do przechowywania posiadanych rzeczy
Zbyt mało szaf i półek to problem, który może poważnie utrudnić korzystanie z nowego domu. Dlatego już na etapie indywidualnego projektowania należy pamiętać o:
- zaaranżowaniu przestrzeni pod garderobę oraz dodatkowe szafy,
- przygotowaniu miejsca pod sprzęty i narzędzia,
- zaplanowaniu dodatkowej przestrzeni, którą wykorzystasz tak, jak chcesz.
Pamiętaj, że każdy dokupiony sprzęt w postaci roweru lub kosiarki, zmniejsza ilość dostępnej przestrzeni!
O czym jeszcze powinien pamiętać inwestor?
Profesjonalne projektowanie domów Warszawa to skomplikowany proces. Dlatego inwestor powinien zwrócić uwagę również na:
- Przyszłe potrzeby domowników, gdyż zawsze istnieje możliwość powiększenia rodziny lub przejścia niektórych domowników na tryb pracy zdalnej. Warto też pamiętać o tym, aby dostosować pomieszczenia do późniejszych modernizacji. Co ważne, niektóre z tych zmian mogą nastąpić nawet po upływie kilkunastu lat.
- Zastosowanie technologii energooszczędnych. Zastosowanie odpowiedniej izolacji, stolarki okiennej i drzwiowej o niskiej jakości, a także konieczność zaprojektowania przestrzeni pod późniejsze panele fotowoltaiczne, to obowiązki inwestora.
Jak widać, wizja, odpowiednia ilość przestrzeni, termoizolacja, potrzeby domowników i niedoszacowanie budżetu to obszary, które powinny zostać uwzględnione przez każdego inwestora.
Всего комментариев: 0