+48 727 694 757
Zamów rozmowę

Jak podzielić duży salon nie stawiając ścian? Przedstawiamy sposoby na przegrody ścienne

Aranżowanie dużych przestrzeni może wydawać się prostym zadaniem, gdyż pozwalają one na uzupełnienie ich o liczne elementy wyposażenia i różnorakie meble. Często, przestronny salon wymaga jednak podzielenia na dwie osobne strefy. Zdarza się także, że nawet mniejszy pokój potrzebuje podzielenia. Aby to zrobić, nie trzeba wcale rozpoczynać remontu i stawiać ściany. Istnieje wiele innych sposobów na estetyczne i funkcjonalne podzielenie pomieszczenia. Czym podzielić salon bez budowania ściany?

Jak podzielić pokój na dwa mniejsze? Oto proste sposoby!

Jak zrobić dwa pokoje z jednego, aby aranżacja oraz styl pomieszczenia na tym nie straciły? Najważniejszy jest wybór materiałów, to właśnie od nich zależy uzyskany przez nas efekt. Inwestując w nie, należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, ustawienie mebli, poziom oświetlenia oraz to, czy zależy nam na stałym oddzieleniu przestrzeni, czy bardziej mobilnym rozwiązaniu.

Podzielenie pokoju regałem

Pierwszym prostym i tanim rozwiązaniem jest podzielenie pokoju regałem. Mebel ten jest bardzo chętnie wykorzystywany właśnie w tym celu. Jego atutem jest przede wszystkim uniwersalność. Regał sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Bogaty wybór tych mebli sprawia, że z łatwością dobierzemy idealny model do aranżacji panującej w pokoju. Regał idealnie odnajdzie się na przykład w dużym salonie, w którym to chcemy wydzielić sypialnię i zadbać o swoją prywatność, czy też spokojne i ciche miejsce do pracy, w postaci biura. Regał da się ustawić pionowo albo poziomo, w zależności od naszych potrzeb. Do podzielenia przestrzeni znakomicie sprawdzi się mebel ażurowy, na którego półkach pojawią się piękne dekoracje, pamiątki rodzinne czy książki. Aby uzyskać efekt uporządkowanego wnętrza, najlepszym wyborem będą regały lekkie bez tylnej ścianki.

Dekoracyjny parawan i zasłony jako sposób na podzielenie pokoju

Kolejną propozycją są pięknie zdobione parawany. Niezliczona ilość produktów pozwala na dopasowanie perfekcyjnej przegrody do danego wnętrza. Wybierać możemy wśród długich parawanów pięcioczęściowych, jak i krótszych trzyczęściowych parawanów. Taka przesłona to świetny wybór do salonu. Zaletą parawanów jest to, że są lekkie, w razie potrzeby można je złożyć, ponadto mają prostą formę i prezentują się elegancko. Mogą być to proste modele ażurowe, jak i te z nadrukowanymi krajobrazami. Ciekawą propozycją będą też coraz popularniejsze wiszące ekrany do podzielenia pokoju. Bardzo prostym i szybkim sposobem jest też zasłona jako przegroda do podzielenia salonu na dwa pomieszczenia. Wystarczy zawiesić ją pod sufitem, aby móc szybko oddzielić przestrzeń, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Drzwi przesuwne do podziału przestrzeni salonu

Projekty mieszkania w bloku często uwzględniają wykorzystanie w nich drzwi przesuwnych. Takie modele nadają się nawet do niewielkich kawalerek. Ich zaletą jest to, że nie zajmują miejsca. Za ich pomocą można skutecznie i estetycznie podzielić pomieszczenie o niewielkim metrażu, uzyskując więcej prywatności. To modele praktyczne i ładne. Mogą być zbudowane z różnych materiałów i wyposażone w odmienne systemy montażu. Jak podzielić salon drzwiami przesuwnymi? Drzwi możemy zamontować na górnej prowadnicy, dzięki czemu będą przesuwać się po specjalnej szynie przymocowanej do sufitu. Inną opcją jest ich osadzenie w ramie, która znajdzie się na suficie i ścianach. Co ważne, zanim zdecydujemy się na drzwi przesuwne, musimy zmierzyć ścianę i doliczyć szerokość każdego skrzydła. Drzwi są dobrą opcją do odgrodzenia np. części wypoczynkowej od jadalni. Odpowiednio zamontowane zagwarantują nam stabilność oraz płynne otwieranie i zamykanie.

Przedzielenie pokoju płytą gipsową

Chcąc uzyskać dwa osobne pomieszczenia na stałe, dobrym wyjściem okaże się płyta gipsowa. Jest to sposób stabilny, trwały oraz estetyczny. Warto dodać, że nie generuje dużych wydatków. Jak podzielić pokój płytą gipsową? Wystarczy, że zainwestujemy w płytę gipsową i zamontujemy ją na specjalnych profilach. Aby wygłuszyć taką ściankę, w jej wnętrzu należy umieścić wełnę mineralną. Na koniec wystarczy wykończyć ścianę, zgodnie ze stylem wnętrza. Można ją pomalować, tapetować czy też udekorować zdjęciami. Montaż płyty gipsowej wymaga trochę czasu i pracy, aczkolwiek można wykonać to zadanie samodzielnie. Oczywiście, możemy też skorzystać z porady projektanta wnętrz. Wbrew pozorom nie jest on bardzo kosztowny. To, ile kosztuje projektant wnętrz sprawdzisz w kontakcie z nami, a informacje potrzebne do wyceny znajdziesz tutaj.

Przedzielenie pokoju modnymi lamelami

Doskonałym rozwiązaniem jest także podział pokoju ścianką z lameli. Panele lamelowe cieszą się ogromną popularnością. To niebanalny i wyjątkowo estetyczny sposób na oddzielenie od siebie przestrzeni. Piękne i oryginalne lamele to pionowe listwy, które zamontowane ze sobą we właściwy sposób, tworzą wrażenie głębi. Ich montaż nie jest trudny. Na rynku, dostępnych jest wiele listewek różniących się rozstawem, materiałem, wyglądem czy rozmiarem.

Wydzielamy oddzielny pokój w salonie przegrodami szklanymi

A jak podzielić pokój z jednym oknem, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie w każdej strefie? Najlepszym sposobem będzie sięgnięcie po estetyczne i eleganckie panele szklane. Dzięki nim światło słoneczne dotrze do obu pomieszczeń. Zabudowa ze szklanych ścian jest modnym i praktycznym rozwiązaniem. Jeżeli chcemy stworzyć taką ściankę, pomoże nam w tym dobry projektant wnętrz specjalizujący się w układach funkcjonalnych Warszawa. Inną opcją są przeszklone drzwi z półprzezroczystą kotarą.

Możliwości na podzielenie salonu jest wiele. Zasłony, panele, regały, drzwi, płyta gipsowa, szklane przegrody- wybór zależy od naszych preferencji i sposobu aranżacji wnętrza. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób zaprojektować i podzielić dobrze salon, możemy skorzystać z usług profesjonalistów. Gdzie zamówić projekt wykończenia wnętrza z konsultacjami online? Taką usługę oferuje firma limit-form.