;
Łazienka to miejsce, w którym zaczynamy i kończymy dzień. Dlatego podczas aranżacji wnętrza tego pomieszczenia ważne jest, aby przemyśleć wszystko w najdrobniejszych szczegółach: starannie przygotowany projekt łazienki pomoże stworzyć w domu oazę spokoju i relaksu, która zapewni atmosferę przytulności i komfortu.
Jaki projekt wnętrza łazienki wybrać? Jakie nowoczesne style najlepiej pasują do aranżacji pomieszczenia? I od czego będzie zależeć ostateczna cena projektu łazienki? Aby odpowiedzieć na te pytania, zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi trendami w świecie designu. Posłużą one jako inspiracja i pomogą Ci zdecydować o wyborze odpowiedniego rozwiązania, które odzwierciedla indywidualny charakter Twojego domu.
Nowoczesne wnętrza urządzane są z najwyższą starannością. Wyróżniają się wygodą i funkcjonalnością dzięki dużej ilości wolnej przestrzeni, obfitości światła, praktycznym meblom i dobrze dobranym systemom przechowywania. W takich wnętrzach projektanci stawiają na ergonomię, a tym samym rozwiązują pytania związane z brakiem powierzchni użytkowej — każdy element wystroju musi mieć swoje własne przeznaczenie.
Główne cechy projektu wnętrza łazienki w duchu modern:
Istnieją dziesiątki stylów wnętrz, które idealnie nadają się do aranżacji nowoczesnej łazienki. Rozważmy cechy najpopularniejszych z nich.
Minimalizm we wnętrzu to odrzucenie ekscesów, nacisk na funkcjonalność i lakoniczność przestrzeni. W projekcie łazienki w tym stylu każdy element ma swoje miejsce i przeznaczenie, tworząc spokojną i harmonijną całość. Minimalizm jest podstawą wielu kierunków designu, m.in. contemporari, skandynawskiego i innych.
Styl minimalistyczny jest wyróżniany przede wszystkim:
Minimalistyczny projekt wnętrza łazienki opiera się ergonomicznym układzie, który rozwiązuje pytanie braku przestrzeni i czyni ją bardziej funkcjonalną. Dlatego częstym wyborem stają się kompaktowe armatury sanitarne (prysznice, toalety naścienne) i meble (szafki i półki) — które mają proste kształty i skrywają jak najwięcej przedmiotów. Jest preferowana minimalistyczna armatura meblowa, o gładkich liniach i stonowanych kolorach.
Odpowiednie oświetlenie może przekształcić każdą minimalistyczną przestrzeń, a łazienka nie jest wyjątkiem. Dominuje tu naturalne światło dzięki dużym oknom, a sztuczne oświetlenie jest dyskretne i ma na celu podkreślenie poszczególnych stref.
W stylu minimalistycznym mniej znaczy więcej. Wybierz tylko niezbędne akcesoria: mogą to być designerskie mydelniczki, eleganckie pojemniki na kosmetyki lub lakoniczne lustra.
Styl klasyczny to synonim elegancji i trwałego piękna. Charakteryzuje się on prostotą form, doskonałymi proporcjami, bogatym wykończeniem i dbałością o najdrobniejsze detale. Projekt łazienki urządzonej w tym stylu wyróżnia się wyrafinowaniem, które emanuje spokojem i harmonią.
Przygotowując projekt wnętrza łazienki, projektanci wykorzystują wanny i meble na wdzięcznych nogach. Jeśli pozwala na to powierzchnia pokoju, proponują wanny wolnostojące o nietypowych kształtach — z kamienia, ceramiki, stali czy marmuru. Meble są zazwyczaj wykonane z naturalnych, trwałych materiałów: dąb, buk i mahoń najlepiej oddają charakter tego stylu. Jako blaty stosuje się barwiony MDF, naturalny lub sztuczny kamień — aglomerat kwarcowy.
Stworzenie projektu wnętrza łazienki art deco to fascynujące zajęcie, które pozwala uzyskać przestrzeń emanującą prestiżem, luksusem i wyrafinowaniem. Szlachetne materiały, błyszczące powierzchnie, pstrokata paleta — wszystko to tworzy wrażenie niekończącego się świętowania i przenosi nas do wnętrz z początków XX wieku, wykonanych w duchu «Wielkiego Gatsby’ego».
Główne cechy definiujące projekt łazienki w stylu art deco:
Kolory art deco to głębokie odcienie: butelkowa zieleń, kobalt, fiolet, złoto, srebro i czerń — które tworzą bogactwo kontrastów i dodają wnętrzu bujności. Całość dopełniają bogato zdobione lustra, abstrakcyjne obrazy i wazony.
Jeśli jesteś miłośnikiem minimalizmu z otwartymi przestrzeniami i surowymi naturalnymi materiałami, zwróć uwagę na projekt wnętrza łazienki w stylu loft. Taka łazienka przypomina przekształcone pomieszczenie przemysłowe z wyrazistym oświetleniem i autentycznymi metalowymi okuciami.
Charakterystyczne cechy stylu miejskiego loftu:
Projekt łazienki w stylu miejskiego loftu obejmuje dyskretne kolory oparte na odcieniach szarości, beżu i brązu. Jednak nierzadko stosuje się kontrasty między szorstkimi ceglanymi ścianami a akcesoriami w jasnych kolorach. Ich ilość jest ograniczona na rzecz minimalizmu: wystarczy dodać uchwyty i podgrzewany wieszak na ręczniki w wybranym stylu, aby wnętrze nabrało industrialnego charakteru.
Projekt łazienki high-tech łączy w sobie luksusową prostotę i nowoczesną technologię. W pomieszczeniu utrzymanym w tym stylu dyskretny design przeplata się z futurystycznymi elementami, tworząc niezwykle nowoczesne i przyciągające wzrok wnętrze.
Koncepcja high-tech opiera się na kilku pomysłach, wśród których:
Projekt wnętrza łazienki utrzymany jest w monochromatycznych odcieniach, często ożywiając atmosferę akcentami jasnych kolorów — np. oświetleniem zainstalowanym we wnękach lub pod wiszącymi szafkami. Oczywiście kolory czarny, biały i antracytowy są również poszukiwane w innych kierunkach designu, ale w łazience high-tech ta paleta jest najbardziej odpowiednia.
Jeśli chodzi o materiały, są bardzo popularne szkło, stal nierdzewna, chrom i połysk. Płytki wielkoformatowe i podłogi samopoziomujące idealnie sprawdzają się jako posadzki, gdyż optycznie powiększają przestrzeń. Wybierane są sufity napinane, również o wysokim połysku, wyposażone w wbudowane lampy lub nowoczesne «strzeliste linie».
Połączenie olśniewającej bieli i głębokich ciemnych tonów, wielu błyszczących powierzchni, wielopoziomowego oświetlenia — wszystko to podkreśla rygorystyczność i przemyślaną koncepcję. Warto jednak zrozumieć, że jest to jeden z najdroższych stylów. Cena projektu łazienki w stylu high-tech jest zawsze wyższa niż koszt tego samego minimalizmu, ponieważ to wnętrze opiera się na zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach.
Cena projektu łazienki zależy od powierzchni pomieszczenia i rodzaju stosowanych materiałów. W końcu na ostateczny koszt wpływa styl wnętrza, w którym zostanie urządzona przestrzeń. Wynika to z kosztów instalacji wodno-kanalizacyjnej, mebli, dodatków i innych rozwiązań niezbędnych do stworzenia projektu łazienki w odpowiednim stylu. Na przykład:
Nienagannie zrealizowany projekt wnętrza łazienki wpływa na codzienny komfort i tworzy pozytywne wrażenie o ogólnym wnętrzu domu. Ergonomicznie ustawiając meble, wybierając eleganckie urządzenia sanitarne, optymalizując miejsca do przechowywania i zwracając uwagę na oświetlenie, możesz przekształcić swoją łazienkę w ulubione miejsce do odpoczynku.
Ponadto atrakcyjna i praktyczna łazienka to dobra inwestycja w przyszłość. Sprzedając dom lub wynajmując mieszkanie, możesz zwiększyć wartość nieruchomości, jeśli pomieszczenie jest wyposażone we wszystkie niezbędne udogodnienia i spełnia wymagania estetyczne współczesnego człowieka.